URO-MEDIC Szpital
ul. A.Krzywoń 4d
65-534 Zielona Góra
Godziny otwarcia:
pon.- ndz. 8:00 - 22:00
rejestracja telefoniczna lub online
tel. 68 888 02 20
URO-MEDIC Poradnie Specjalistyczne
Poradnia Chirurgiczna
Poradnia Urologiczna
Mapa dojazdowa do naszej Kliniki
tel. +48 68 888 02 20CO TO JEST?
Bulkamid Hydrogel to przezroczysty żel poliakrylamidowy. Nie migruje i nie rozkłada się w organizmie. Nie powoduje alergii. Jest stosowany w urologii do leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu.
JAK JEST WSTRZYKIWANY?
Do cewki moczowej wprowadza się cystoskop. Za pomocą tego cystoskopu igłę wprowadza się do wyściółki cewki moczowej, tuż pod pęcherzem moczowym. Najpierw wstrzykuje się środek znieczulający miejscowo, a następnie Bulkamid. Zwęża to cewkę moczową, zmniejszając wyciek moczu. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa on około 10 minut.
DO CZEGO SŁUŻY TEN ZABIEG?
Jest stosowany w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Jego zaletą jest to, że jest to prosty zabieg o niskim ryzyku, który można wykonać w trybie jednodniowym z natychmiastowym powrotem do normalnych zajęć. To leczenie nie działa u każdego. Uzyskujemy poprawę stanu około 80% pacjentów. Może być najlepszym wyborem dla kobiet, które z różnych powodów nie chcą poddawać się bardziej inwazyjnej operacji lub znieczuleniu ogólnemu. Może być odpowiedni dla niektórych kobiet, które mają tylko łagodny stopień nietrzymania moczu nie ustepujący pomimo bardziej konserwatywnych metod leczenia, takich jak ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Może być stosowany u mężczyzn z nietrzymaniem moczu po operacji prostaty. Może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie podjąć pracy lub nie maja czasu na rekonwalescencję z powodu innych zobowiązań i szukają opcji leczenia z szybkim powrotem do normalnych zajęć. Może być również dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają trudności z opróżnianiem pęcherza lub u których istnieje ryzyko problemów z opróżnianiem pęcherza, ponieważ ta procedura wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem innych problemów z zatrzymaniem moczu.
ILE SESJI LECZENIA INIEKCYJNEGO JEST POTRZEBNYCH?
Zwykle potrzeba średnio 1-2 zabiegów u kobiet i do 4 u mężczyzn, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Po pierwszym zastrzyku nie jest niczym niezwykłym, że początkowa poprawa ustępuje, a nietrzymanie moczu powraca. Trwalszy efekt może być osiągnięty dopiero po drugim zastrzyku. Jeśli wymaganych jest więcej niż jeden zabieg, między każdą sesją zastrzyku musi upłynąć trzy miesiące.
JAKIE JEST PRAWDOPODOBIEŃSTWO DZIAŁANIA?
Wczesne badania pokazują, że średnio po 2 latach od zabiegu 60% osób nadal odczuwa znaczną poprawę, ale tylko 40% jest całkowicie suchych. Wyniki są ogólnie lepsze u kobiet niż u mężczyzn. Dłuższe badania nie są dostępne. Jeśli efekt ustąpi, można wykonać powtórny zastrzyk.
CO JEŚLI NIE ZADZIAŁA?
Leczenie można powtórzyć lub można rozważyć inne opcje chirurgiczne. Podanie zastrzyku Bulkamidu nie wpływa negatywnie na możliwość poddania się innym metodom leczenia.
JAKIE SĄ INNE OPCJE LECZENIA?
Laser CO2, trening pęcherza i ćwiczenia mięśni dna miednicy, modyfikacje diety i stylu życia lub inne zabiegi chirurgiczne, które lekarz może omówić z Tobą.
JAK DŁUGO TRWA ZABIEG?
Zabieg trwa około 10 minut, ale zazwyczaj zostaniesz poproszony o przybycie około godziny wcześniej, aby umożliwić przyjęcie do szpitala i przygotowanie się. Następnie zostaniesz poproszony o pozostanie po zabiegu, aż wydalisz odpowiednią ilość moczu. Pozostaniesz w szpitalu łącznie ok. 3-4 godziny.
JAKIE PRZYGOTOWANIE JEST WYMAGANE?
Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie przed przybyciem, jeśli zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym jako zabieg jednodniowy. Nie musisz być na czczo, chyba że masz znieczulenie ogólne. Przed zabiegiem otrzymasz mail'em lub pisemnie dokładne skierowania jakie badania sa wymagane. Po przybyciu zostaniesz poproszony o opróżnienie pęcherza przed zabiegiem i otrzymasz dawkę antybiotyku w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia układu moczowego. Zostaniesz poproszony o przebranie się w szpitalny fartuch. Na sali operacyjnej okolice narządów płciowych zostaną umyte środkiem antyseptycznym, a następnie zostanie nałożony miejscowo znieczulający żel nawilżający, aby uczynić przejście cystoskopu bardziej komfortowym.
CZEGO MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ PÓŹNIEJ?
Podczas pierwszych kilku oddawania moczu po zabiegu możesz zauważyć niewielką ilość krwi i możesz odczuwać pieczenie. Objawy te są krótkotrwałe i zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Niewielka część Bulkamidu może wydostać się z miejsca wstrzyknięcia i zostać wydalona z moczem w postaci przejrzystego żelu. Po zabiegu poprawa nietrzymania moczu jest natychmiastowa. Po zabiegu musisz pozostać w szpitalu do momentu oddania moczu, zwykle 2-3 godziny. Większość pacjentów nie ma trudności, ale niektórzy mogą mieć trudności z opróżnianiem pęcherza z powodu obrzęku tkanek. Zwykle trwa to krótko, krócej niż 48 godzin. Niezbyt często konieczne jest wprowadzenie małego cewnika okresowo lub pozostawienie go na miejscu, zwykle krócej niż 48 godzin, aż do powrotu normalnego opróżniania. Po ocenie efektów pierwszej sesji wstrzyknięcia, można umówić się na drugą sesję wstrzyknięcia. Wykonuje się ją po trzech miesiącach, aby umożliwić wchłonięcie się pierwszej partii Bulkamidu do tkanek. Wcześniejsze drugie zastrzyki mogą spowodować wyciek części pierwszej partii. Pamiętaj, że aby w pełni skorzystać z leczenia, mogą być potrzebne dwa lub więcej zastrzyków. Jeśli po dwóch sesjach zastrzyków nie nastąpiła poprawa, leczenie się nie powiodło i należy rozważyć alternatywne metody leczenia.
JAKIE SĄ POTENCJALNE DZIAŁANIA UBOCZNE I POWIKŁANIA?
Wszystkie te przypadki są rzadkie lub bardzo rzadkie i występują u mniejszości pacjentów.Zakażenie układu moczowego
Istnieje niewielkie ryzyko zakażenia układu moczowego w ciągu kilku dni po tym zabiegu; ryzyko wynosi 0,5–4%. Aby zminimalizować to ryzyko, podczas zabiegu podaje się pojedynczą dawkę antybiotyku. Jeśli odczuwasz częstą i pilną potrzebę oddawania moczu, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, krew w moczu lub mocz staje się mętny lub cuchnący, powinieneś umówić się na badanie moczu na posiew w celu wykrycia zakażenia i możesz otrzymać antybiotyk wg.antybiogramu . Inne objawy zakażenia to ogólne złe samopoczucie, bóle głowy i temperatura.
Pilne oddanie moczu
Jest to nagła, nieodparta potrzeba oddania moczu, którą trudno powstrzymać. Może to wystąpić jako nowy objaw u kilku pacjentów; około 10%. Zwykle ustępuje w ciągu 24-48 godzin i rzadko wymaga krótkotrwałego leczenia lekami.Zatrzymanie moczu
Jest to niemożność oddania moczu po zabiegu, wymagająca założenia cewnika; 1-8%. Zwykle trwa krótko, < 24 godzin. Bardzo rzadko zdarza się, aby zatrzymanie moczu utrzymywało się. W takim przypadku może być konieczna dalsza operacja w celu rozszerzenia cewki moczowej lub usunięcia implantu Bulkamid.
Krew w moczu
Występuje to tylko u kilku pacjentów; 5%. Zwykle jest to niewielka ilość krwi i ustępuje w ciągu 24 godzin.Inne niezbyt częste
Ból w miejscu wstrzyknięcia po zabiegu jest rzadki; 1%
Skurcze pęcherza moczowego lub bóle skurczowe; <1%
Zakażenie cewki moczowej, pochwy lub najądrza lub powstanie ropnia <1%Pogorszenie nietrzymania moczu – bardzo rzadko
Zabiegi wykonuje dr n.med. Marek Chlamtacz, FEBU specjalista urolog chirurg ogólny, który posiada polską, niemiecką i europejską specjalizacje w urologii.
Studia Doktoranckie odbył na Uniwerstecie medycznym Charite Berlin. Najwaznieszym niemieckim Uniwersytecie Medycznym.
Zabiegi iniekcyjnego leczenia nietrzymania moczu wysiłkowego wykonuje już od 2004, kiedy to rozpoczął pracę w niemieckich Klinikach Uniwersyteckich.